The rule number 1 in lab: Never lick the spoon.

Lament č. 1 aneb Právo na máslo

7. října 2017 v 16:40 | Ztracený Chemik |  Chemik mluví
Ano, po dlouhých dvou měsících se vracím, abych se znovu opřela do kulervoucí logiky některých lidí. Tentokrát půjde o máslo, o které ostatně jde teď všude a všem, zdá se mi.
Pohodlě se usaďte, začíná malá série lamentů.


Jak jsme si jistě všichni všimli, za poslední rok se cena másla zvýšila o nějakých 15 korun. Ano, celých 15 korun, je to skandální, lidé začínají umírat na podvýživu, nedostatek mléčného tuku, děti strádají, zemědělci nadšeně přetřásaji zlaté řetězy na krku... Aha, počkat.

Hysterie

Denně někde slýchám, jak je nepřípustný, aby si důchodci nemohli koupit máslo. Aby matka samoživitelka nemohla svému malému pokladu dopřát máslo. Aby velká rodina, která si máslo nejen maže na chleba, ale i z něho peče a vaří, utratila za toto žluté zlato téměř dvakrát tolik. Mno, víte co? Je to přípustný. Je fakt hezký, že máslo stálo nějakou dobu 30 Kč/kostka. Je fakt hezký, že jste zvyklý si na chleba namazat pořádnou vrstvu, abyste to nemuseli, chudáčci, žvýkat suchý, abyste ho nejedli samotnej s tou paštikou, protože to přece nejde si nedat na chleba máslo. Ale prostě sorry, existují nějaké trendy v cenách potravin. A ty trendy právě určily, že máslo bude drahý. Což znamená co? Že budete kupovat to, na co máte, ne brečet na TV Nova reportérce do mikrofonu, že kostka másla stojí 60 korun a to si nemůžete dovolit.

Neumřete

Když jsem byla malá, neměli jsme (na) máslo. Peklo se z Hery, na chleba se mazala Rama, když jsme si chtěli vyhodit z kopýtka, koupila se Zlatá Haná. Máslo jsme začali kupovat, když si matka našla o chlup lepší zaměstnání, tedy když mi bylo nějakých 16 let. No a podržte se, předtím jsme ani neměli maso každý den! Jedli jsme třeba jen suché brambory, kapustu na sto způsobů, rýži se salámem... Byly dokonce doby, kdy jsme kupovali odstředěné mléko, protože bylo nejlevnější. A co se s námi stalo? Vůbec nic. Nikdo z nás neumřel na podvýživu. Prostě jsme kupovali to jídlo, na které jsme měli. A neřekla bych, že vyrůstání bez másla by mi způsobilo bůh ví jaký trauma.

A co vajíčka?

Vraťme se trochu do historie. Vzpomínáte si na rok 2012, kdy stálo jedno vejce v přepočtu 5-7 korun? Tenkrát proběhla téměř stejná vlna hysterie, jako probíhá v současné době kvůli máslu. Nyní nás vajíčka stojí opět zhruba 3,5 koruny za kus. I když je to o něco více než před zdražením, na cenu vajec si nikdo nestěžuje. Všimli jste si toho vůbec? Nebo vás máslo tolik ochromilo, že úplně zapomínáte na mnou již jednou zmiňované trendy? A vzpomínáte si, jak stálo polotučné mléko kolem 20 korun? Teď stojí 14 korun. Supr, ne?

Nepřipadáte si teď trochu hloupě?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. října 2017 v 6:57 | Reagovat

Nezadatelné právo na levné máslo by zdá se, podle mnohých mělo být uzákoněno v Ústavě. Stejně jako právo na nákupní hysterii, která se třeba časem z vajec - cestou přes máslo - přesune na růžičkovou kapustu, protože hysterii si prostě rozvracet nedáme! :-)

2 MrBreke MrBreke | 9. října 2017 v 11:23 | Reagovat

Hezký, ale co jsou ty trendy v cenách potravin? Media nám prezentují obraz ceny másla tažené rostoucí poptávkou. Samozřejmě ovšem zamlčují informace o vývoji nabídky. Dle nařízení EK ze září 2016 jde výrobcům mléka dotace 14 éček za každých 100 l nevyrobeného mléka. Dochází k umělému snížení nabídky, což pak zvyšuje i cenu másla. Platíme tak vlastně dotace za nevýrobu a zárověň pak taky platíme ony mastné ceny másla. Cena másla by se možná zvýšila, ale ne o tolik. Proto jsem přesvědčen, že rokování národa nad vysokou cenou másla JSOU naprosto OPRÁVNĚNÁ, protože tohle fakt není v pořádku...

Nařízení EK:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R1612&from=CS

SZIF:
https://www.szif.cz/cs/mp-snizeni-produkce-mleka

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. října 2017 v 20:41 | Reagovat

Státy se jako obyčejně mylně domnívají, že nepříjemné důsledky nesmyslných regulací se dají bez následků odstranit jinými regulacemi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama