The rule number 1 in lab: Never lick the spoon.

Návštěva ÚP

12. dubna 2014 v 10:58 | Ztracený Chemik |  Chemik mluví
Rozhodla jsem se tentokráte sepsat kratší článek o tom, jak probíhá návštěva na Úřadu Práce. A proč? Protože když jsem před téměř dvěma týdny šla na příslušné místo, nevěděla jsem vůbec co a jak, nemluvě o neskutečné nervozitě a nechuti. Nikde jsem nenašla, jak přesně to probíhá, co máte říct, jak se vyplňují formuláře (!), a tak jsem se rozhodla to tu uvézt. Předem upozorňuji, že se jedná o ÚP v Praze, netuším, nakolik se jednotlivé pobočky liší, ale snad mezi nimi přímo propastné rozdíly nebudou.


1) Není čeho se bát. Ač o ÚP kolují všemožné děsivé historky a většina lidí tvrdí, že by radši strčila ruku do kráječe na okurky, než šla na pracák, skutečnost je rozdílná. Alespoň trochu. Pokud se budete k úřednici/úředníkovi chovat slušně, bude se i on chovat slušně k vám.

2) Formuláře si vyplňte doma. Je to pohodlnější a ubere vám to plno starostí. Pokud tedy máte tu možnost (ÚP města Prahy toto umožňuje), směle vyplňujte! Je to vlastně jednoduché, ač na první pohled se formulář zdá být velice nepřátelský a těžko pochopitelné, zvláště některé položky. Shrňme si to:

Jméno, příjmení, adresa, kontakt, občanství - to je myslím jasné
ÚP, kde jste byli naposledy vedeni - nebyli-li jste doposud na ÚP, pak tuto kolonku proškrtněte
Činnost před podáním žádosti - zde vyplníte vaše poslední zaměstnání, v případě, že jste studovali, zaškrtnete možnost "Jiné", do názvu profese napíšete "student" a jako zaměstnavatele napíšete název školy
Nejvyšší dosažené vzdělání - vyplňujete školu, kterou máte úspěšně zakončenou, nedostudované školy se tedy nevyplňují
Rekvalifikace - pokud máte nějaký rekvalifikační kurz, zapište ho sem
Odborné dovednosti - sem se počítá řidičský průkaz, dovednosti s PC (Word, Excel, PowerPoint, Windows, Internet...), zdravotní průkaz, zbrojní průkaz, psaní na stroji atd. atd.
Jazykové znalosti - angličtina, němčina, italština.., ke každému přidáte informaci, jestli ho ovládáte aktivně nebo pasivně
Získané pracovní zkušenosti - v případě, že jste pracovali déle než 6 měsíců, uvedete název profese a dobu, po kterou jste povolání vykonávali, jinak necháváte prázdné
Požadavky na zaměstnání - profesi vybíráte podle svých schopností, většinou se odvíjí od druhu absolvované školy; jdete-li jenom z gymplu bez jakýchkoliv zkušeností, uvádí se zpravidla administrativa; ostatní požadavky vyplňovat nemusíte
Děti v péči uchazeče, zdravotní neschopnost, evidence na ÚP jinde v Evropě... - to je myslím také jasné
Místo podepsání žádosti - vždy místo, kde sídlí ÚP

3) S sebou si přineste potvrzení o ukončení studia, občanský průkaz, formuláře, v případě, že splňujete nárok na podporu v nezaměstnanosti přibalte i doklad o předešlém zaměstnání (o tomto se rozhovořit nemůžu, anžto se mě to netýká).

4) Obrňte se trpělivostí. Je dost možné, že i když přijdete přesně na minutu ve chvíli, kdy otevírají, budete v pořadí již 30. a nějakou tu hodinku si počkáte. Úředníci za to opravdu nemůžou, tak na ně nenadávejte a prostě si počkejte. Až se dostanete na řadu, budou vám zkontrolovány formuláře, položí vám pár otázek a následně vám vypíšou kartičku pro první schůzku, kde by vám měli nabídnout zaměstnání (výraz "by měli" je obzvláště důležitý, uchazečů je mnoho)

Tak. Tohle je stručné shrnutí návštěvy ÚP. Není to příjemná zkušenost, ale existují i horší. Nejnepříjemnější to dělají pravděpodobně lidé okolo vás, co jsou schopni si neustále stěžovat, reptat, šířit okolo sebe nasranou atmosféru etc. Jestli tedy na ÚP musíte, bod číslo 4) je zajisté jeden z těch důležitějších. Snad tento článek pomůže těm, kdo by tápali, stejně jako jsem tápala já.

Rada na závěr: Berte to s nadhledem, bude hůř! :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lemon Lemon | Web | 27. června 2014 v 14:49 | Reagovat

Užitečné, dík :)

2 ztraceny-chemik ztraceny-chemik | 28. června 2014 v 9:28 | Reagovat

[1]: Není za co ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama