The rule number 1 in lab: Never lick the spoon.

Leden 2014

Jak přežít se studentem o zkouškovém

22. ledna 2014 v 20:28 | Ztracený Chemik |  Chemik mluví
Zkouškové. Jedno z nejkrizovějších období semestru. Ten, kdo byl někdy studentem, mi to jistě potvrdí. Právě v tomto období se většina studentů uzavírá do svých kobek, aby se zde snažili do hlavy nalít nepřeberné množství informací ke zkoušce a měli zase na pár měsíců klid. Že jsou studenti v tomto období podráždění, mají neuvěřitelnou náklonnost k čemukoli, jen aby se nemuseli učit, a často jim extrémně klesá nebo stoupá apetit, je již okolí dávno známá věc. Nicméně se zdá, že věty, které dokáží atmosféru okolo učícího se studenta učinit téměř výbušnou, tak známé nejsou, proto jsem si připravila 5 vět, které slýchám nejčastěji.

1) Tak jak si užíváš zkouškové?
Položíte-li tuto otázku kterémukoliv ze studentů, je vysoká pravděpodobnost, že vás na místě umlátí nějbližší věcí. A právem. Jestliže chcete od studenta zjistit, jak se mu (ne)daří, užijte méně konfliktní variantu "Tak co zkouškové?", která vám s trochou štěstí vynese jen ublížení na zdraví a nikoliv smrt.

2) K čemu se učíš? Já se nikdy neučil/a, stačilo se na to podívat den předem a bylo to v kapse!
Tohle opravdu nechce žádný student slyšet. Věřte mi. Je jedno, jak dobře tuto větu myslíte, nesetká se s pochopením.

3) Ty máš zkoušku za týden a už se učíš?
Viz. předešlá věta.

4) Nemusíš se učit, vykašli se na to a pojď ven.
Kdyby se student nemusel učit, byl by svět krásný, ale o čem by pak tedy studium bylo? Student se musí učit. Alespoň trochu ano. A pokud se tedy rozhodne učit, nechte ho se učit, než uslyšíte něco, co byste nechtěli.

5) A to si myslíš, že ti učení pomůže, když na poprvé jsi vyhořel/a?
Věta hodná kandidáta na Darwinovu cenu. Samotný neúspěch u zkoušky dokáže vytočit na nejvyšší míru, tak si jen zkuste představit, jak dokáže zapůsobit tato věta. Ano, jako rozbuška.

Ad závěrem: Občas se stane, že student začne žít v noci a ve dne spí. Respektujte to, nesnažte se to změnit, předejdete tak konfliktům. Tááákže. Stručné shrnutí péče o studenta o zkouškovém: Krmit, nerušit, respektovat a mít trpělivost.