The rule number 1 in lab: Never lick the spoon.

Win 8 aneb Takhle tedy ne

16. listopadu 2013 v 23:52 | Ztracený Chemik |  Chemik mluví
Podnadpis by klidně mohl znít "Jak se Ztracený Chemik stal ještě ztracenějším". To, o čem se hodlám momentálně rozepsat, je (jak již název vypovídá) Windows 8.V počátku byla idea pořízení nějakého provozu schopného a trochu výkonnějšího notebooku, za který by člověk nevysolil celé své úspory a ideálně by se pyšnil Windows 7. Notebooky bez operačního systému se zdály jako nejlepší volba, protože je možné k nim jednoduše požadovaný OS dokoupit, když si pak ale má maličkost přepočítala, o kolik by se taková sranda prodražila, byla tato možnost zavrhnuta. Další přišly na řadu notebooky s již předinstalovanými Windows 7. A ejhle! Cena byla zase podstatně vyšší, než u modelů s Windows 8. Nebudu se pozastavovat nad tím, že notebook s novějším operačním systémem je levnější, než notebook se starším, jelikož by toto hloubání stejně neukázalo žádný kloudný důvod, a rovnou přejdu k jádru problému. Notebook s Windows 8.

Přesně tak. Dopadlo to celkem předvídatelně. Můj nový stroj jede na super vymoženém a nejlepším Windows, který kdy existoval. (Kdyby to náhodou někomu nedošlo, bylo to myšleno ironicky.) A co že přesně taková Win 8 umí? Téměř nic. Vlastně toho umí ještě méně, než předešlé Windows. Vezmu to hezky popořádku:

1. Metro dlaždiče
Čí přesně to byl nápad? Osoba, která tuto úvodní obrazovku vymýšlela, nemohla být při smyslech, jinak si to vysvětlit nedokážu. Ano, na první pohled vypadá hezky, ale těch zbytečných aplikací... Díky bohu si člověk alespoň do značné míry může úvodní obrazovku nastavit podle svého a popřípadě si i dlaždice přeházet/odebrat.

2. Absence lišty Start
To považuji za velký prohřešek. Proč přesně byla tato lišta odebrána? Pokud chce uživatel mít některé programy "při ruce", musí si je "naházet" na lištu rychlého spuštění, úvodní obrazovku (která je sic téměř totožná s lištou Start, ale listování skrz ní mi přijde mnohem neohrabanější) a nebo mít zástupce na ploše, zatímco u starších verzí Windows stačilo prostě rozbalit Start a nalistovat si příslušný program. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale přijde mi to velice nešťastné ve všech směrech.

3. Nedoladěná čeština
Pokud si nastavuji notebook a Windows se mě zeptá, jestli se má přednastavit v angličtině nebo češtině, překdpokládám, že když zvolím češtinu, bude to opravdu česky. Ovšem ono tomu je jinak! V případě, že uživatel zabrousí do hlubšího nastavení, již se z češtiny stává typická Czenglish, kdy všechno je popsáno anglicky, jen možnosti, mezi kterámi uživatel vybírá, jsou česky. A to by se dít rozhodně nemělo. Osobně nejsem žádný odpůrce angličtiny (ba naopak), jenže v tomto případě mi takováto chyba silně vadí. Pokud chci něco vydávat za češtiny schopné, musí to takové taky být.

4. Schované důležité funkce
Například chci-li počítač vypnout, musím se přes nastavení proklikat do nastavení, konkrétněji k hlasitosti, ovládacím panelům, připojení a tak. A, ruku na srdce, kolik z vás by napadlo pokyn na vypnutí hledat zrovna v těchto místech? Do budoucna by to chtělo přiložit mapu.

Závěrem:
Nemyslím si, že by WIndows 8 byl přímo špatný operační systém, mohl by dokonce být velice dobrý, jen by potřeboval pořádně vyladit. Nedostatky, které momentálně má, mu opravdu ubírají na kráse a kazí celkový dojem. Samozřejmě má i výhody a z těch si dovolím vypíchnout tu nejdůležitější: funguje. Nepopírám však, že mi bude nějakou dobu trvat smířit se s faktem, že úvodní obrazovka působí infantilně a nic není tam, kde by člověk čekal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama